Seminarium I (19.05.2022)
– opis projektu, podział zadań;
– dyskusja nad doborem passusów do przekładu i komentarza;
– dyskusja nad technicznymi zadaniami projektu: strona projektu, konferencja, publikacje końcowe.
Seminarium II (22.06.2022)
Seminarium organizacyjne – warunki uczestnictwa, wybór passusów do przekładu, wybór zagadnień teoretycznych do opracowania/konferencji/publikacji;
– objętość i struktura przekładu i komentarza; struktura wstępów;
– objective: konferencja: tytuł konferencji?;
– objective: wniosek NPRH;
– metateksty Stobajosa.
Seminarium III (22.12.2022)
– prezentacja S. Sprawski: Stobi w kontekście historycznym i archeologicznym;
– prezentacja J. Kuciak: Stob. III, 39 περὶ πατρίδος – analiza krytyczna i translacja;
– pomysł stworzenia wydawnictwa ciągłego/periodyku „Studia nad Stobaiosem”/Stobaios’ Studies”;
– pomysł: panel dyskusyjny na konferencji poświęcony problematyce kontekstu historycznego działalności Stobaiosa w Stobi (prof. Pawlak z Torunia, prof. Brodka, prof. Rafał Kosiński z Białegostoku, dr Andrzej Kompa – perspektywa bizantynologiczna).
Seminarium IV (26.01.2023)
– ustalenie tematów wystąpień konferencyjnych/rozdziałów teoretycznych w monografii członków zespołu;
– technikalia (strona projektu, bibliografia, linki do publikacji online, fanpage strony na fb)
– prezentacja M. Kula: kontekst filozoficzny i ideologiczny (henoteizm / politeizm / monoteizm) pierwszej połowy V wieku; cz. 1) Stobajos jako strona w wewnętrznym konflikcie (nowo)platoników przeciwko Jamblichowi; Teodoret z Cyru, Symplicjusz, Mikołaj z Damaszku, Jamblich, Profiriusz; cz. 2) Stobi i kontekst kulturowy i dane archeologiczne – próba zarysowania analogii między Domem Parteniusza w Stobi (Dom Stobajosa?) a domami filozofów/intelektualistów związanych z (nowo)platonizmem: Domem Ω na Aeropagu w Atenach (Dom Damaskjosa?), Domem Proklosa na Akropolu w Atenach i prywatno/publicznymi założeniami architektonicznymi w Anatolii (Milet, Afrodyzja, Aleksandria);
– dyskusja.
Seminarium V (03.02.2023)
– prezentacja A. Klęczar: Stobajos edukator, Antologia w perspektywie historii edukacji; struktura szkolnictwa w hellenizmie, szkoły filozoficzne i kryteria rekrutacji, szkoły retoryczne, problem „kanoniczności” tekstu; adresat Stobajosa, cele edukacyjne, Victoria Piczugina (moskwa); hipoteza żydowskości Stobajosa;
– cd. Lektury ciągłej tekstu księgi pierwszej o bogu – M. Bizoń; manipulacje tekstem Platona, Filon Aleksandryjski, autor fr.39 z księgi I, ps.-Onatas w kontekście tradycji żydowskiej;
– sprawdzić rozdział o wychowaniu synów przez ojców w perspektywie dedykacji dzieła;
– dyskusja.
Seminarium VI (30.02.2023)
– prezentacja A. Klęczar: egzegeza rabinistyczna, Stobaios i Stobi z diasporą żydowską;
– prezentacja historycy?
– prezentacja J. Janik: pierwszy rozdział księgi trzeciej: problem struktury;
– ks. I, rozdz. I – o bogu, lektura ciągła seminaryjna z dyskusją i komentarzem, problemy merytoryczne i translatorskie.
Seminarium VII (30.03.2023)
Opracowanie struktury i zakresu dyskusji panelowej na temat historycznego kontekstu powstania dzieła Stobajosa planowanego na konferencję. Plany dotyczące dalszych pogłębionych badań w tym kierunku (kierownictwo prac archeologicznych w Stobi oraz badania nad środowiskiem kulturowym Macedonii w V wieku n.e., udział badaczy z Aten).
Szczegółowa dyskusja naukowa nad fragmentem z Onatasa w pierwszej księdze (Michał Bizoń i Mateusz Kula).
Prezentacja stopnia zaawansowania prac przekładowych i badawczych w perspektywie zbliżającego się zakończenia i podsumowania projektu oraz wystąpień konferencyjnych.
Prezentacja (Aleksandra Klęczar) na temat hermeneutyki talmudycznej jako potencjalnego punktu odniesienia dla badan nad Stobajosem. Zasady interpretacji talmudycznej i ich odwzorowanie w strukturze wybranych passusów z Antologii.
Seminarium VIII (27.04.2023)
Dyskusja nad technicznymi i merytorycznymi problemami nadchodzącej konferencji, ze szczególnym uwzględnieniem historycznego panelu dyskusyjnego.
Weryfikacja i akceptacja opracowywanych fragmentów przekładu, ostateczna struktury publikacji przekładowej.
Prezentacja rozdziału „Peri politeias” przez Jaonnę Janik i dyskusja nad problemami struktury i terminologii technicznej. Pitagorejskie koncepcje państwa. Problem nieobecności Arystotelesa w koncepcji rozdziału.
Szczegółowa dyskusja nad fragmentami przekładu rozdziału „Peri patridos” autorstwa Jakuba Kuciaka i konsultacja wybranych problemów filologicznych wskazanych Antoniego Czachora.
Dyskusja nad konsekwentną translacją pojęcia kalokagathia.
Seminarium IX (16.05.2023)
Seminarium podsumowujące całość projektu oraz odbytą konferencję. Dyskusja nad dalszymi planami badawczymi i możliwością kontynuowania projektu. Dyskusja nad zmianami w metodologii prowadzenia dalszych badań w kierunku tworzenia podzespołów tematycznych zarówno dla tłumaczeń i komentowania poszczególnych ksiąg, jak i dla opracowywania hipotez badawczych.